Okna trzyszybowe cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w nowo wybudowanych mieszkaniach. Producenci i inwestorzy zachwalają ich ponadprzeciętne właściwości termoizolacyjne i wygłuszające. Materiały reklamowe to jedna rzecz, ale czy w każdym domu i mieszkaniu okna trzyszybowe są rzeczywiście potrzebne? Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.
Co do zasady, nowoczesne okna składają się z dwóch kluczowych elementów – ramy oraz wkładu okiennego. Wkład okienny zbudowany z dwóch lub trzech tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się neutralny gaz o lekko zmniejszonym ciśnieniu. Właśnie ta przerwa pomiędzy szkłem zapewnia właściwości izolacyjne i akustyczne – pojedyncza szyba jedynie w minimalnym stopniu chroniłaby przed chłodem i hałasem z zewnątrz. Stosując bardzo proste porównanie można stwierdzić, że okna działają pod tym kątem jak termos.
Jeśli chodzi o okna trzyszybowe, to przede wszystkim mamy na myśli okno z trzyszybowym wkładem okiennym. Wkład ten zbudowany jest z trzech warstw szkła, które w podwyższonym stopniu zapobiegają ucieczce ciepła czy przedostawaniu się dźwięku z zewnątrz. Z tego powodu sprawdzą się bardzo dobrze w głośnych lokalizacjach jak sąsiedztwo dróg szybkiego ruchu, torów kolejowych czy lotniska.
Wkłady trzyszybowe możesz bez najmniejszego problemu umieścić w oknach plastikowych jak i drewnianych. Miej jednak na uwadze, że nie powinieneś na nich oszczędzać, gdyż wkłady mogą być nawet o 50% cięższe od standardowych. Rama słabej jakości może ulec wypaczeniu lub rozszczelnieniu.
Czy okna trzyszybowe są dla każdego?
Na to pytanie można stosunkowo łatwo odpowiedzieć – zdecydowanie nie. Chcąc znacząco poprawić izolację termiczną i akustyczną powinieneś w pierwszej kolejności skupić się na rzeczach, które przyniosą najlepszy możliwy efekt. Chcąc zmniejszyć ucieczkę ciepła w domu, najlepiej jest przeznaczyć środki na ocieplenie ścian i odporną elewację, gdyż to będą lepiej zainwestowane pieniądze.
Inaczej ma się sytuacja w przypadku mieszkań – ocieplanie budynku zależy od wspólnoty, ale wymiana okien od właścicieli mieszkań. Może być to szansa na zmniejszenie kosztów ogrzewania czy hałasu z zewnątrz.
Nie zapominaj też o dobrej wentylacji. Okna trzyszybowe spełniają swoją funkcję najlepiej, gdy są szczelnie domknięte. To z kolei rodzi problem wynikający z braku dostatecznej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, czego skutkiem może być wsteczny ciąg kominowy, wilgoć na ścianach oraz problemy z grzybem i pleśnią. Jeżeli posiadasz lub planujesz mieć wspomaganą wentylację (tak jak to jest w nowych apartamentowcach), to ten problem Cię nie dotyczy. Jeśli jednak dysponujesz wentylacją grawitacyjną, koniecznie pomyśl o nawiewnikach okiennych, które doskonale sobie poradzą z tym problemem – nie będziesz tracił izolujących właściwości akustycznych a powietrze będzie wpadało do mieszkania w zależności od potrzeb.
Podsumowanie
Okna z wkładem trzyszybowym ze względu na swoje właściwości izolacyjne będą doskonałym wyborem dla tych, którzy cenią sobie niewielkie koszty ogrzewania, ekologię oraz ciszę i spokój. Jako, że ten typ okien przestał być nowością na rynku, jego ceny znacząco spadły spadły. Jeśli budujesz dom lub planujesz wymianę okien jest to opcja godna rozważenia. Zawsze jednak powtarzam – do takich rzeczy należy podejść z głową i co ważniejsze, z kalkulatorem. Najpierw policz, czy inwestycja się opłaci. Jeśli tak, to do dzieła!
Oto inne artykuły, które mogą Ci pomóc:
Beton komórkowy czy pustak ceramiczny – co wybrać?
Wynajem mieszkań – jak zacząć od zera.
Jak wybrać mieszkanie na wynajem. Poradnik.
A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Koniecznie się nim podzielcie w komentarzach! Taka wymiana opinie będzie pomocna i pouczająca.
Jeśli artykuł był dla Was pomocny przekażcie go znajomym lub podzielcie się nim na swoim Facebooku.