Rosnące ceny nieruchomości nie pozostawiają złudzeń, że kupno mieszkania tanio i bezproblemowo, staje się zadaniem wręcz karkołomnym. Z tego powodu bardzo trudno jest obecnie kupić nieruchomość w atrakcyjnej cenie, która jest dodatkowo w dobrym stanie i lokalizacji.
Według nas jak najbardziej jest to możliwe, jednak nie ma nic za darmo. Za pewne rzeczy zapłacimy pieniędzmi, a za inne własnym czasem. Szukając prawdziwych okazji poświęcimy na to mnóstwo czasu i wysiłku, ale jest to tego warte.
Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, które pozwolą Ci kupić mieszkanie w dużo niższej cenie.
1. Szukaj okazji poza dużymi portalami ogłoszeniowymi.
Kupujący ściśle monitorują popularne serwisy ogłoszeniowe. Co więcej, inwestorzy niejednokrotnie również używają powiadomień, dzięki którym wiedzą o ogłoszeniu praktycznie w momencie jego dodania. Tak jak widzisz, konkurencja na tym rynku jest ogromna. Po pierwsze, warto szukać również w alternatywnych źródłach, takich jak lokalne strony sprzedażowe, grupy na Facebook’u czy nawet gazety – nasz prawo jest tak skonstruowane, że w pewnych przypadkach sprzedający mają obowiązek zamieścić swoje ogłoszenie w prasie.
2. Kupno mieszkania poprzez stworzenie własne okazje.
Często sami właściciele nie wiedzą, że chcą sprzedać swoją własność. Mogą oni myśleć o sprzedaży, ale sami nie mają motywacji aby zamieścić ogłoszenie. Dlatego my powinniśmy wykorzystać taką okazję. Niezastąpiona będzie tu poczta pantoflowa lub pozostawienie swojego ogłoszenia w budynku, w którym chcemy kupić mieszkanie. Pamiętajmy jednak, aby zrobić dobre wrażenie. Mieszkańcy atrakcyjnych dzielnic są często zasypywani propozycjami od pośredników lub inwestorów, podszywających się pod osoby prywatne.
3. Wyprzedaże majątku przedsiębiorstw państwowych oraz Agencji Mienia Wojskowego.
Wyprzedaże są doskonałym sposobem na kupno domu lub działki, jednak najciekawsze oferty są ulokowane poza terenami miejskimi. Stawki wejściowe są często absurdalnie niskie, istnieje możliwość nabycia działki lub działki z domem za ułamek wartości. Jednak należy się spodziewać, że po zakupie będzie czekało nas mnóstwo pracy z remontami czy przygotowaniem działki do budowy. Aby przystąpić do przetargu należy wpłacić 10% wadium.
4. Licytacje komornicze.
Licytacje komornicze są relatywnie bezpiecznym sposobem na kupno mieszkania lub domu. Co do zasady, bezpieczeństwo takiej transakcji gwarantuje komornik. To właśnie on musi udzielić wyczerpujących informacji na temat nabywanej nieruchomości. Ogłoszenia są wystawiane na oficjalnej stronie, a warunkiem przystąpienia do licytacji jest wpłacenie 10% wadium, które zostanie zwrócone, jeśli przegrasz licytację. Wadium przepada jedynie gdy Twoja oferta wygra, lecz nie zdecydujesz się na zakup. W ten sposób możesz kupić nieruchomość dużo taniej – w pierwszej licytacji cena będzie wynosiła 3/4 ceny rynkowej, a w drugiej 2/3. Jeżeli oferta nie przyciągnie dużego zainteresowania, cena nie powinna znacząco wzrosnąć.
5. Kupno mieszkania o niepewnym statusie prawnym.
Jest to rozwiązanie dla osób naprawdę zdeterminowanych. Przekrój problemów z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć jest ogromny. Mogą to być problemy z hipoteką lub z niechcianymi lokatorami. To oczywiste, że nie jest to proste, ale zyski z tego mogą być duże. jeśli się uda, to na pewno będziesz w stanie kupić mieszkanie nawet kilkadziesiąt procent taniej. Niemniej jednak takiego zakupu nie będziemy mogli sfinansować kredytem hipotecznym.
Najczęstsze problemy z takimi nieruchomościami:
- Obciążenie hipoteką.
- Zameldowane osoby.
- Nieruchomość obciążona dożywociem.
- Nielegalni lokatorzy.
Wpisy, które mogą Ci się spodobać:
Mieszkanie czy dom – sprawdzamy, co się bardziej opłaca.
Jak wybrać mieszkanie na wynajem. Poradnik.
Zasiedzenie nieruchomości – pustostany i nieużytki.
A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Jak Wy szukacie okazji na rynku? Koniecznie się nim podzielcie w komentarzach! Taka wymiana opinie będzie pomocna i pouczająca.