You are currently viewing Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem – 5 metod

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem – 5 metod

Włamania to jedne z najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw. Poza stratami materialnymi tracimy również poczucie bezpieczeństwa – czyli najważniejszą rzecz jaką powinniśmy mieć w naszym domu. Mimo wzrostu wykrywalności sprawców, rok do roku obserwuje się około 3% wzrost ilości zgłoszonych włamań. Zacznij więc działać już dziś. Oto 5 sposobów, które możesz wdrożyć już dziś aby poprawić bezpieczeństwo swojego domu czy mieszkania.
Jeśli artykuł Ci się spodoba przekaż go znajomym lub podziel się nim na swoim Facebooku.

1 – Porządne drzwi to podstawa, ale podstawą drzwi jest…

Dobrej jakości drzwi są niemalże synonimem bezpieczeństwa. Atestowany produkt zapewnia wysoką trwałość i bezpieczeństwo, ale także ma zadowalające walory estetyczne. Takie drzwi mają nie tylko prostą zasuwkę, ale i mechanizm rygli które zabezpieczają drzwi przed wyważeniem ze wszystkich stron. Warto też pamiętać o najnowszych analizach mówiących, jak wiele zamków umieścić – w tym przypadku więcej nie znaczy lepiej.

Musisz pamiętać jednak, że drzwi wejściowe muszą być odpowiednio osadzone. W wielu wypadkach włamywaczom bardziej opłacało się wyrwać antywłamaniowe drzwi razem z framugą, niż mocować się z samymi drzwiami. Dlatego instalację drzwi powinieneś powierzyć zaufanym fachowcom.

2 – Pamiętaj o zamykaniu i uszczelnianiu okien.

Ten akapit nie pozostawia wątpliwości – jeżeli posiadasz lokal na parterze lub relatywnie niskim piętrze, to okna powinny być zawsze szczelnie zamknięte pod Twoją nieobecność. Oczywiście istnieją wymyślne systemy uniemożliwiające otworzenie takiego okna od zewnątrz, ale każdy taki mechanizm można obejść.

Jeżeli pozostawisz otwarte, uchylone lub rozszczelnione okno bez nadzoru, to nawet najbardziej wymyślne zabezpieczenia nie pomogą. Ponadto tak pozostawione okno może wpłynąć na działanie alarmu.

3 – Regularnie opróżniaj skrzynkę pocztową.

Ulotki są zmorą nie tylko dlatego że drażnią i może w ich natłoku zgubić się ważne awizo, ale też mają niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo, a dokładnie bezpieczeństwo naszego mieszkania bądź domu.

Pełna skrzynka oznacza, że nikt jej nie opróżnia, gdyż najprawdopodobniej nikogo nie ma w domu. Jest to niezwykle cenna informacja, która może sprowokować włamanie. Dlatego niezwykle ważnym jest, aby regularnie opróżniać skrzynkę lub prosić o to kogoś, gdy jesteśmy na dłuższym wyjeździe.

4 – Nie zostawiaj słabych punktów w zabezpieczeniach.

Zabezpieczając swój majątek często robimy ten karygodny błąd. Polega on na tym, że inwestując w potężne zabezpieczenia jednego miejsca, zupełnie zapominamy o innych. I tak montujemy certyfikowane drzwi antywłamaniowe, podczas gdy drzwi tarasowe bądź ogrodowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Jeśli posiadasz tylne drzwi do np. kotłowni, kuchni lub drzwi tarasowe dostępne od poziomu ogrodu, to powinny być one równie mocno zabezpieczone co drzwi wejściowe. Posiadanie potężnych, frontowych drzwi antywłamaniowych mija się z celem, jeżeli tylne drzwi nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa.

Doskonale prezentuje to poniższy, żartobliwy obrazek:

Gruby łańcuch spięty plastikową trytytką. Wygląda to jak typowa piwnica w bloku z czasów PRL’u. Na ledwo trzymających się drzwiach wisi potężna, kosztowna kłódka. Nie trzeba nawet odpowiadać na pytanie, czy to powstrzyma kogokolwiek.
Źródło: 9gag, na prawach cytatu.

Dodatkowo miej na uwadze punkt 2. Na nic się nie sprawdzą nawet najlepsze zabezpieczenia, jeśli okna będą otwarte.

Warto również wspomnieć o zwierzętach domowych i alarmach. Wielu właścicieli posiadających alarm nie włącza go, ponieważ czworonożny przyjaciel mógłby go aktywować. Co do zasady jest to błąd. Jeżeli ta sytuacja dotyczy i Ciebie, zadbaj o to aby pupil miał wydzielone pomieszczenie bez czujników alarmu, tak aby on się czuł w nim komfortowo i abyś Ty mógł uzbroić alarm dla pozostałych pomieszczeń.

5 – O dłuższym urlopie w mediach społecznościowych pisz raczej po powrocie.

Współcześni złodzieje to nie smutni panowie z przepaską na oczach i workiem na plecach. Są to często osoby z niemałym zapleczem technologicznym, a Social Media są dodatkowym ich atutem. Dzięki nim pozyskują cenne dane „wywiadowcze” nie tylko o tym co posiadamy, ale również kiedy jesteśmy obecni w domu. Kto w końcu nie chce się chwalić zagranicznymi podróżami na swoim profilu? A dla potencjalnych włamywaczy jest to prosta sprawa – skoro opalasz się nad morzem Śródziemnym to znaczy, że nie ma Cię w domu. Więc szansa, że ktoś im przeszkodzi jest dużo mniejsza.

Zwłaszcza działa to nadzwyczajnie dobrze w połączeniu z punktem 3 gdyż wiadomo, że nikt się nie opiekuje domem pod nieobecność właścicieli.

Sam co do zasady jestem zwolennikiem powściągliwości w mediach społecznościowych. Nie chodzi tu tylko o wyjazdy ale również o to, co w domu posiadamy. Pamiętaj, że przestępcy podejmą ryzyko wtedy kiedy będą wiedzieli, że im się to opłaci. A będą wiedzieli, jeśli im to pokażesz na swoich mediach społecznościowych.

Oto inne wpisy, które mogą być dla Ciebie pomocne:

Jak skutecznie negocjować cenę nieruchomości – 5 najważniejszych metod.

Czy wynajem mieszkań się opłaca?

Jak zweryfikować najemcę? Poradnik + 2 BONUSY.

Wynajem mieszkań – jak zacząć od zera.

A jakie jest Twoje zdanie w tym temacie? Koniecznie się nim podziel w komentarzach! Taka wymiana opinie będzie pomocna i pouczająca.
Jeśli artykuł był dla Ciebie pomocny przekaż go znajomym lub podziel się nim na swoim Facebooku.

Bonus dla wytrwałych czytelników

Jeśli wynajem mieszkań jest Ci niestraszny, oraz nie masz zamiaru komukolwiek ustępować, to mam dla Ciebie prezent. Przygotowałem sprawdzony wzór umowy wraz z załącznikami, która stanowi dobre zabezpieczenie przed nieuczciwymi najemcami. Oczywiście taka umowa nie chroni Cię w 100%, ale stanowi pierwszą linię obrony poprzez jednoznaczne zapisy. Tak skonstruowana umowa będzie działała na Twoją korzyść w trakcie sporu z najemcą.

Możesz ją pobrać zupełnie za darmo zapisując się na poniższy newsletter. Otrzymasz wówczas wiadomość E-mail zawierającą wzory umowy i załączników.

Dodaj komentarz