You are currently viewing Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie – 8 skutecznych sposobów na oszczędzania pieniędzy

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie – 8 skutecznych sposobów na oszczędzania pieniędzy

Ogrzewanie domu może stanowić znaczną część naszych rachunków, zwłaszcza w okresie zimowym. Szczególnie teraz, kiedy na skutek inflacji koszty energii i gazu poszybowały w górę, a jak to się mówi „tanio to już było”. W tych niespokojnych czasach wielu z nas zadaje sobie pytanie jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, tak aby trochę pieniędzy pozostało w kieszeni. Przerobienie swojego domu czy mieszkania na budynek pasywny będzie raczej niemożliwe (i nieopłacalne), jednak nie martw się! Istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów na zredukowanie tych kosztów. Większość z nich nie będzie Cię nic kosztowała.

W dzisiejszym wpisie na blogu omówimy dziesięć sprawdzonych metod, które pomogą Ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, oszczędzając jednocześnie energię.

Skoro już pośmialiśmy się z belferskich dowcipów oraz Barei, to możemy płynnie przejść do dzisiejszych zagadnień.

0. Spis treści

  1. Dobra izolacja domu to podstawa
  2. Używaj energii słonecznej
  3. Dobierz odpowiednią temperaturę
  4. Przygotuj dom na zimę aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie
  5. Dbaj o czystość grzejników
  6. Konserwacja grzejników przed sezonem grzewczym
  7. Zainstaluj uszczelnienia na oknach i drzwiach
  8. Unikaj wielokrotnego otwierania okien
  9. Podsumowanie

1. Dobra izolacja domu to podstawa

Jeśli temperatury zaczynają spadać poniżej 10℃, jest to ostatni gwizdek aby zadbać o dobrą izolację domu. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym czeka Cię więcej pracy. O ile jest już za późno na ocieplanie budynku na ten sezon grzewczy, ciągle możesz pozbyć się mostków termicznych.

Powinieneś zacząć od przeglądu elewacji i postarać się naprawić najbardziej widoczne uszkodzenia warstwy izolacyjnej. W przypadku większych uszkodzeń należy wymienić kawałek styropianu – dotyczy to zarówno uszkodzeń mechanicznych jak i zniszczeń na skutek pogody. Taki kawałek należy wyciąć, oczyścić, wkleić nowy kawałek na klej do styropianu a łączenia wypełnić pianką poliuretanową. Na mniejsze ubytki wystarczy sama pianka poliuretanowa. Tak samo powinieneś zrobić z dachem i innymi miejscami, gdzie izolacja mogła ulec uszkodzeniu.

W mieszkaniu jest oczywiście mniej do zrobienia. Przede wszystkim skup się na oknach. Nowoczesne okna posiadają hermetyczne wkłady szybowe wypełnione specjalną mieszanką gazów pod odpowiednim ciśnieniem. Jeżeli taki wkład się rozszczelni, straci część swoich właściwości izolacyjnych i będzie mostkiem termicznym, przez które ucieknie wiele ciepła. Bez problemu zauważysz, że w pobliżu tego okna jest dużo chłodniej.

Jak rozpoznać wadliwy wkład okienny? Będzie on brudny lub zaparowany od środka. Wygląda to mniej więcej tak:

Rozszczelnione Okno - Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Co można w takiej sytuacji zrobić? Poza wymianą, relatywnie niewiele. Takiej usterki nie da się naprawić bez specjalistycznych urządzeń.

Koszt wymiany wkładu waha się w granicach 500 zł – 1000 zł w zależności od rozmiaru okna czy technologii wykonania. Nie są to oczywiście najmniejsze pieniądze, jednak w perspektywie kilku sezonów grzewczych szybko się zwrócą.

2. Używaj energii słonecznej

Skoro energia naszej gwiazdy jest darmowa, to trzeba ją wykorzystać. Nawet jeśli zimą nie ma jej wiele.

Pamiętaj o podstawowej rzeczy: zimą słońce najmocniej operuje po stronie południowej i zachodniej, a kąt padania promieni słonecznych pozwala na optymalne ogrzanie pomieszczeń.

Co zrobić, aby uzyskać tego ciepła jak najwięcej i jak najbardziej zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Po pierwsze, okna muszą być odsłonięte. Zarówno firany, zasłony, żaluzje czy rolety. Te wszystkie rzeczy odbijają cenne promieniowanie cieplne. Po drugie, okno musi być czyste. Mam świadomość, że nikt nie lubi myć okien, ale z drugiej strony nie wysyłasz statku w kosmos. Wystarczy, że nie będą bardzo brudne. Jeśli zaliczyłeś jesienne porządki to powinno to wystarczyć.

Baner sklep

3. Dobierz odpowiednią temperaturę

Odpowiednie ustawienie temperatury to klucz do oszczędzania energii oraz zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Obniżenie temperatury o jeden stopień może przynieść znaczące oszczędności. W oparciu o literaturę fachową, podniesienie temperatury na termostacie o jeden stopień powoduje zwiększenie zużycia energii o około 7%. Można zatem przyjąć, że o tyle samo wzrośnie Twój rachunek.

W większości miejsc znajdziemy informację, że optymalna temperatura dla człowieka zimą to 21℃. O gustach się nie dyskutuje, jednak oprócz samej temperatury ważniejsze jest jej utrzymywanie na relatywnie stałym poziomie. Kuszącą opcją wydaje się zmniejszenie temperatury na noc w pomieszczeniach w których nie przebywamy, jednak jest to zgubne myślenie. Podgrzanie pomieszczenia wychłodzonego przez noc będzie dużo droższe niż pozostawienie normalnej temperatury. Jeśli masz taką możliwość, ustaw obniżanie temperatury na noc o maksymalnie 0,5-1℃ – pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

4. Przygotuj dom na zimę aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Zaczynając sezon grzewczy zawsze należy poczynić pewne przygotowania, jeśli chcesz realnie zmniejszyć rachunki. Tak samo jak zakładasz opony zimowe i nalewasz mrozoodpornego płynu do spryskiwaczy w swoim aucie, tak samo musisz przygotować swoje mieszkanie.

Zacznij od okien i kaloryferów: zadbaj o to aby nie były one zasłonięte meblami czy firanami. Skutecznie powstrzymają one nagrzewanie się pomieszczenia. A jeśli pokój się nie nagrzeje, to ciepło będzie musiała pochłonąć ściana zewnętrzna. Proste!

Na poniższym zdjęciu zobaczysz, jak NIE powinno to wyglądać:

Przykład źle zagospodarowanego grzejnika/kaloryfera przez którego traci się dużo ciepła - nie dość, że jest zasłonięty grubą firaną to jeszcze zastawia go mebel.
Przykład źle zagospodarowanego grzejnika/kaloryfera przez którego traci się dużo ciepła – nie dość, że jest zasłonięty grubą firaną to jeszcze zastawia go mebel.

Skoro mowa o nagrzewaniu ściany zewnętrznej, pomyśl o montażu ekranów zagrzejnikowych. Są one wykonane z polistyrenu powleczonego dość grubą warstwą metalu, najczęściej aluminium. Przykleja je się na ścianach za grzejnikami, a ich zadaniem jest odbijanie ciepła do wnętrza budynku i zapobieganie nagrzewania ściany zewnętrznej, gdyż to ciepło i tak się zmarnuje. Będziesz w stanie zaoszczędzić nawet kilkanaście procent na ogrzewaniu danego pomieszczenia.

Jak widzisz na zdjęciu powyżej taki ekran można wkleić bez zdejmowania kaloryfera, jednak ze względów estetycznych radziłbym Ci dociąć ekran ciut mniejszym, aby wystające elementy nie szpeciły pomieszczenia. Ekran minimalnie mniejszy niż powierzchnia grzejnika nie wpłynie negatywnie na sprawność odbijania ciepła.

Przygotowując mieszkanie lub dom do zimy warto również poświęcić chwilę oknom i podłogom. Najwięcej ciepła ucieka przez drzwi i okna. Z tego powodu zasłonięcie okien grubymi zasłonami jest najlepszym sposobem na zatrzymanie ciepła, zapewniając jednocześnie optymalny przewiew powietrza. Dlatego też dawne zamki czy pałace miały obwieszone ściany gobelinami i arrasami. Albo charakterystyczne wieszanie dywanów na ścianach przez wschodnich sąsiadów… Jeśli chodzi o dywany, to nie polecamy obwieszanie nimi każdej możliwej przestrzeni, jednak świetnie się one sprawdzą na podłodze na parterze, blokując chłód ciągnący od fundamentów czy piwnic.

5. Dbaj o czystość grzejników

Grzejnik to stosunkowo proste urządzenie, które przejmuje temperaturę z gorącej wody i wypromieniowuje ją na pomieszczenie. Jeśli kaloryfer będzie brudny to oddawanie ciepła będzie utrudnione. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do nadmiernego promieniowania ciepła w kierunku ściany zewnętrznej.

6. Konserwacja grzejników przed sezonem grzewczym

Zanim zaczniesz grzać koniecznie sprawdź stan techniczny kaloryferów. Upewnij się, że nie ma na nich niepokojących znaków takich jak korozja czy wycieki. Spowodują one mniejszą sprawność przekazywanego ciepła. W nowoczesnych grzejnikach usunięcie przecieku powinno być relatywnie proste, wystarczy do tego taśma teflonowa, pakuły oraz nowa uszczelka, jeśli była ona zastosowana w takim typie kaloryfera. Niemniej jednak wymaga to minimalną ilość wiedzy technicznej.

Jednak każdy poradzi sobie z odpowietrzeniem grzejników. Jeżeli zbierze się w nim powietrze, nie będzie przez niego pompowana gorąca woda i pozostanie on zimny na jego końcu (jeśli jest poprawnie zainstalowany). Wówczas do jego odpowietrzenia wystarczy płaski śrubokręt i kubek, do którego złapiesz wyciekającą wodę.

Po odpowietrzeniu pamiętaj aby sprawdzić ciśnienie w instalacji i jeśli jest taka potrzeba, dopompować do niej wody.

7. Zainstaluj uszczelnienia na oknach i drzwiach

Dobrej jakości uszczelnienia na oknach i drzwiach pomagają zatrzymać ciepło wewnątrz i zimno na zewnątrz. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnej utraty ciepła i stałego wwiewania zbyt dużych ilości zimnego powietrza z zewnątrz. Guma z której zrobione są uszczelki z czasem się zużywa, więc warto jest ją regularnie konserwować preparatem z silikonem (dostępny w większości marketów) lub wymienić na nowe, gdy starych nie da się uratować. Takie uszczelki można dostać w każdym markecie budowlanym za niewielką cenę.

Uważaj! Nie zamieniaj mieszkania w super szczelny termos, bo to co zaoszczędzisz na ogrzewaniu zimą wydasz wiosną na walkę z grzybem!

Jeśli masz taką możliwość, zainstaluj nawiewniki w oknach. Nie będzie stanowiło to dużego wydatku lecz te proste urządzenia zadbają o to, aby do Twojego mieszkania trafiło tylko tyle powietrza z zewnątrz, ile jest to niezbędne do poprawnego działania wentylacji.

Jeśli nie możesz (lub nie chcesz) instalować nawiewników, rotacyjnie rozszczelniaj okna w pokojach na godzinę lub dwie. Powinno to wystarczyć.

Więcej o poprawnej wentylacji przeczytasz tu: Co zrobić, gdy wieje z kratki wentylacyjnej.

8. Unikaj wielokrotnego otwierania okien

W okresie zimowym ogranicz otwieranie okien na krótkie momenty. Długotrwałe wentylowanie domu w chłodne dni może wymagać dużo więcej energii, aby odzyskać utracone ciepło zwłaszcza, gdy wychłodzeniu ulegną ściany i podłoga.

Z tego powodu najlepszym sposobem wietrzenia zimą jest uchylenie lub otwarcie okna na kilka minut, aby szybko wymienić całe powietrze w pomieszczeniu. W ten sposób ciepło zgromadzone w nagrzanych ścianach i meblach się nie zmarnuje. Pamiętaj tylko, aby na czas wietrzenia tymczasowo wyłączyć ogrzewanie!

9. Podsumowanie

Wprowadzenie do efektywnego oszczędzania na ogrzewanie jest kluczem do utrzymania komfortu w domu i jednoczesnego obniżenia kosztów. W naszym najnowszym artykule przedstawiliśmy osiem skutecznych sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Zastosowanie tych prostych i skutecznych technik pozwoli Ci nie tylko zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale także uczynić Twój dom bardziej przyjaznym dla środowiska, tworząc jednocześnie optymalne warunki życia dla Ciebie i Twojej rodziny.

Dodaj komentarz