You are currently viewing Co zrobić, gdy wieje z kratki wentylacyjnej.

Co zrobić, gdy wieje z kratki wentylacyjnej.

Zimne powietrze, wiejące z kratek wentylacyjnych daje się szczególnie we znaki zimą, podczas sezonu grzewczego. Zjawisko to fachowo nazywane jest wstecznym ciągiem kominowym, i dotyka głównie mieszkań i domów wyposażonych w wentylację grawitacyjną. Jako że kratki wentylacyjne mamy ulokowane w znakomitej większości w łazienkach, skłania to do zakrywania ich. Nie chcemy przecież tracić ogrzanego powietrza, a co za tym idzie pieniędzy. Zatykanie wiejących otworów wentylacyjnych jest rozwiązaniem działającym jedynie na krótką metę i w dłuższej perspektywie przynosi więcej strat niż pożytku.
Zobacz co zrobić, aby długoterminowo pozbyć się tego problemu.

Po pierwsze problemy z kominem

Zakończenie komina

Pierwszą rzeczą w walce ze wstecznym ciągiem kominowym, którą powinniśmy zrobić jest sprawdzenie, czy komin został zbudowany zgodnie z zasadami sztuki. Czasami zdarza się, że budowa komina wymusza wtłaczanie powietrza przez wiejący wiatr. Jest to spowodowane błędnym stosowaniem przegród. Jeśli takowa występuje, musimy ją usunąć samodzielnie, lub z pomocą administracji budynku. Schemat poprawnie zbudowanego komina znajdziesz poniżej.

Schemat przedstawiający poprawną budowę zwieńczenia komina. Boczne wloty powietrza spowodują wtłaczanie powietrza to szybu. Aby temu zapobiec, wloty powinny być zbudowane "na przestrzał".
Schemat przedstawiający poprawną budowę zwieńczenia komina. Boczne wloty powietrza spowodują wtłaczanie powietrza to szybu. Aby temu zapobiec, wloty powinny być zbudowane „na przestrzał”.

Długość komina

Każdy komin ma swoją minimalną długość, w zależności od pełnionej funkcji. Dla kanałów wentylacyjnych minimalna długość to około 3 metry, licząc od kratki wentylacyjnej. Krótszy komin nie będzie w stanie wygenerować odpowiedniego ciągu powietrza, który będzie w stanie przeciwdziałać jego cofaniu się.

W tej sytuacji możesz taki komin przedłużyć na dwa sposoby. Pierwszym jest domurowanie odpowiedniego odcinka komina. Jest to metoda kosztowna i możliwa do wykonania w budownictwie jednorodzinnym. Koszt domurowania kawałka komina to około kilkaset złotych.

Druga metoda to wstawienie odpowiednio długiej rury kominowej wykonanej z odpornej stali. Ten sposób możesz bez większych przeszkód stosować w blokach czy kamienicach, informując jedynie wspólnotę lub spółdzielnię. Koszt takiej inwestycji to około 100 zł na każdy metr przedłużenia.

Przykład przedłużonych kominów wentylacyjnych o około 2,5 metra. Przedłużenie wykonane jest ze stali kwasowej, dodatkowo impregnowanej. Warszawa.
Przykład przedłużonych kominów wentylacyjnych o około 2,5 metra. Przedłużenie wykonane jest ze stali kwasowej, dodatkowo impregnowanej. Warszawa.

Integralność komina

Pod tym punktem znajduje się taka informacja czy ktoś, kto mieszka pod nami nie wbił się do naszego komina. Dodatkowe wejście poniżej znacznie osłabia ciąg powietrza i w praktyce powoduje wwiewanie do Twojego mieszkania powietrza z mieszkania sąsiada.

Aby to sprawdzić będziesz potrzebował pomocy kominiarza oraz interwencji ze strony wspólnoty / spółdzielni. O ile to drugie jest bezpłatne, to za inspekcję kominiarską będziesz musiał zapłacić około 100 zł. Jeżeli rzeczywiście sąsiad korzysta z Twojego komina, będziesz mógł wnioskować o zwrócenie tych środków.

Baner sklep

Jak powinna wyglądać wentylacja w mieszkaniu lub domu.

Gdy już wykluczyłeś źle zakończony komin, możesz teraz skupić się na najczęstszej przyczynie powiewów powietrza z wentylacji – podciśnienie w mieszkaniu. Wynika to z faktu, że przepływ powietrza został zaburzony. Normalnie, powinien on wyglądać tak:

#1 – Powietrze wpada przez mikroszczeliny i nawiewniki w oknach do sypialni i salonu. #2 – Ogrzane i zużyte powietrze trafia na korytarz przez szczeliny w drzwiach wewnętrznych. #3 – Powietrze z korytarza i komunikacji trafia przez specjalne otwory techniczne lub podcięcie drzwi do łazienki i kuchni. #4 – Całkowicie zużyte powietrze wraz z parą wodną jest usuwane poprzez kratki wentylacyjne i okap.

Natychmiastowe rozwiązanie problemu gdy wieje z kratki wentylacyjnej.

Co z tego wynika? Otóż to, że w mieszkaniu gdy wieje z wentylacji, w mieszkaniu panuje zbyt niskie ciśnienie. A jeżeli ciśnienie jest za niskie, to trzeba dostarczyć powietrze do mieszkania. Zatem najprostszym co można zrobić gdy wieje z kratek wentylacyjnych, jest otworzenie lub rozszczelnienie okien na początku obiegu, czyli w sypialni i salonie. Tak, jest to pozornie sprzeczne z logiką, bo jak otwieranie okien ma sprawić, że będzie cieplej w mieszkaniu? Niestety prawa fizyki są nieubłagane. Powietrze musi przepływać przez mieszkanie. Jeśli ciśnienie wewnątrz spadnie (np. podczas gotowania, kiedy gorące powietrze bardzo sprawnie będzie wyprowadzane przez okap), to będzie musiało być ono zassane w inny sposób. A najprostsze jest zassanie go przez kominy. Dlatego musimy w kontrolowany sposób wpuścić powietrze przez okna, aby zapobiec wychłodzeniu mieszkania.

Nie przesadzaj z wietrzeniem łazienki

Stanowczo odradzam otwierania okien w łazienkach, gdyż to spowoduje jedynie wychłodzenie się tych pomieszczeń. Do łazienek i kuchni powinno trafić ogrzane i zużyte powietrze z sypialni i salonu. Otwierając okna w łazience spowodujemy, że reszta pomieszczeń nie będzie dobrze wentylowanych. Możemy otworzyć okno po kąpieli, aby szybko pozbyć się nadmiaru wilgoci.

Co do zasady kratki wentylacyjne z wentylatorem nie sią rozwiązaniem problemu – pomogą nam jedynie szybko usunąć dużą ilość pary wodnej z powietrza powstałej na skutek np. kąpieli. Siła takiego wentylatora jest zbyt mała, aby odwrócić wsteczny ciąg kominowy.

Sposób #2 – Skoro wieje z wentylacji, to coś musi się stać z tym powietrzem.

Powietrze, które dostaje się do wentylacji ma to do siebie, że w magiczny sposób nie znika. Skoro dostało się do mieszkania, to musi mieć jakąś drogę ucieczki z niego. Znaczy to tyle, że miejsce ucieczki ma większy ciąg niż komin. Bogatszy o tę wiedzę, możesz spróbować naprawić ten problem. Możesz określić kierunek przepływu powietrza w mieszkaniu przy użyciu zapalniczki. Jak wiesz z poprzednich akapitów, powietrze powinno poruszać się od sypialni i salonu do łazienki i kuchni. Tak więc obserwując płomień przy szczelinach w drzwiach możesz określić, do którego pomieszczenia płynie powietrze, a potem co się z nim dzieje.

Poprawny ciąg pod drzwiami do sypialni. Powietrze jest wydmuchiwane na korytarz. W ten sposób możesz sprawdzić kierunek powietrza w całym mieszkaniu aby znaleźć jego alternatywną drogę ucieczki.
Poprawny ciąg pod drzwiami do sypialni. Powietrze jest wydmuchiwane na korytarz. W ten sposób możesz sprawdzić kierunek powietrza w całym mieszkaniu aby znaleźć jego alternatywną drogę ucieczki.

Powietrze, które z całego mieszkania zbierze się w jednym pomieszczeniu musi jakoś wydostać się na zewnątrz. Zazwyczaj ucieka ono jakimś nieplanowanym otworem technicznym. Możesz spróbować uszczelnić takie miejsce, a po kilku godzinach znów spróbować zaobserwować zachowanie kratki wentylacyjnej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wsteczny ciąg kominowy zmaleje lub zniknie zupełnie.

CASE STUDY #1: Pracowaliśmy w remontowanym mieszkaniu na parterze (kamienica z 1950 r.), w którym bardzo dmuchało z wentylacji. W trakcie prac odkryliśmy puszkę na kable za kontaktem sieciowym. Otwór był tak głęboki, że trafił aż do niezamierzonego otworu w murze, który ciągnął się przez wszystkie kondygnacje aż do dachu. Po załataniu tego otworu wsteczny ciąg kominowy praktycznie się zminimalizował.

W wysokich blokach i apartamentowcach częstym miejscem takiej ucieczki powietrza jest klatka schodowa poprzez szczeliny w drzwiach wejściowych. Wynika to z tego, że klatka schodowa często sama działa jak jeden wielki komin, zapewniając niemały ciąg. Wtedy też powietrze jest wyciągane z mieszkań na korytarz, co objawia się intensywnym zapachem gotowania na klatce schodowej, w szczególności na niższych piętrach. Tak więc zachowanie powietrza przy drzwiach wejściowych możesz sprawdzić w pierwszej kolejności.

UWAGA: Pamiętaj, że wyeliminowanie alternatywnego miejsca ucieczki powietrza z mieszkania nie zastąpi odpowiedniego dostarczania świeżego powietrza na początku obiegu, czyli do sypialni i salonu.

Nie skupiajmy się na rozwiązaniach prowizorycznych.

Trzymanie cały czas otwartego okna nie jest jednak rozwiązaniem. Tracimy wówczas właściwości wygłuszające okien, oraz do pokojów dostaje się kurz z zewnątrz. Optymalnym rozwiązaniem są nawiewniki okienne – pozwalają one na kontrolowany dopływ świeżego powietrza do mieszkania. Ceny nawiewników zaczynają się do 50 zł za sztukę, a koszt montażu oscyluje wokół 150 zł za sztukę. Cena dobrej jakości nawiewników okiennych może i nie jest najniższa, ale i tak jest to lepsze i tańsze rozwiązanie niż montowanie nawiewników ściennych, w zewnętrznej ścianie budynku.

Przykład nawiewnika okiennego.
Fot. Oknoplast, zamieszczone na prawach cytatu.

Jeżeli nie jesteś przekonany do montowania czegokolwiek w oknach, możesz pokusić się o usunięcie ~5 cm uszczelki okiennej – jest to lepsze rozwiązanie niż trzymanie cały czas uchylonego okna. Jak to zrobić? U góry okna musisz wyciąć uszczelkę zarówno na skrzydle, jak i na ramię. Pamiętaj jednak, że musisz zrobić to na krzyż. Jeśli ze skrzydła usuwasz uszczelkę po prawej stronie, to uszczelkę z ramy usuń po lewej. Zapobiegnie to nadmiernemu wtłaczaniu powietrza przez wiatr oraz nie naruszy dźwiękoszczelnej bariery okna.

Zapraszam Cię również do zapisania się na mój Newsletter. Będziesz jako pierwszy informowany o wszystkich nowościach na blogu oraz będziesz otrzymywał niepublikowane treści, przeznaczone najbardziej zaangażowanych czytelników.
Otrzymasz również prezent powitalny, w postaci wzoru umowy najmu, która zabezpieczy Cię przez nieuczciwymi najemcami.
Nie czekaj i zapisz się już teraz!

Uważaj na piece i kominki – to z ich powodu najczęściej wieje z wentylacji

Ten akapit dedykuję posiadaczom kominków i piecy z otwartą komorą spalania. Przeciętny kocioł dwufunkcyjny przeznaczony do średniego mieszkania jest w stanie całkowicie zaburzyć poprawną cyrkulację powietrza w lokalu. Tego typu urządzenia dosłownie pożrą jak smok każdą ilość świeżego powietrza dostarczonego do mieszkania. W tym wypadku istniejący już ciąg kominowy zostanie wielokrotnie wzmocniony ruchem gorących spalin. Tak ogromny ciąg bez problemu odwróci ciąg w kominach, przez co z kratek wentylacyjnych będzie bardzo mocno wiało. Mając do czynienia z taką sytuacją musisz zadbać o wzmożony system dopowietrzania kotłowni, lub innego miejsca gdzie masz kominek lub piec (wiele mieszkań ma zamontowany taki kocioł w łazienkach lub kuchniach). Tego problemu wówczas nie da się rozwiązać bez odpowiedniego specjalisty, a często też konieczna będzie instalacja wentylacji wspomaganej, gdyż grawitacyjna w zupełności nie wystarczy.

CASE STUDY #2: W jednym z remontowanych mieszkań problem ze wstecznym ciągiem kominowym był tak duży, że wiało ze wszystkich 3 kratek wentylacyjnych w mieszkaniu. Temperatura w łazienkach była o 5°C niższa niż w pozostałych pomieszczeniach (na zewnątrz panował 1°C). Nie pomogła instalacja nawiewników. Problem rozwiązała dopiero wymiana atmosferycznego kotła dwufunkcyjnego na model z zewnętrznym poborem powietrza.

Piec powodujący silny wsteczny ciąg kominowy.
Ten piec powodował wsteczny ciąg kominowy. Kratka wentylacyjna co prawda miała wentylator, ale powiew był tak silny przez co myśleliśmy, wiatrak pracuje w złą stronę.

Podsumowanie

Sytuacja, gdy wieje z nawiewników w większości przypadków jest tylko symptomem poważniejszego problemu z wentylacją mieszkania. Najczęściej można go rozwiązać za pomocą odpowiedniego dostarczania świeżego powietrza. Najczęściej, ale nie zawsze. Jedyne co zawsze jest pewne to to, że nigdy nie powinieneś zasłaniać kratek wentylacyjnych. Grozi to nie tylko wilgocią i wykwitami pleśni, ale również może być niezwykle niebezpieczne.

Oto inne artykuły, które mogą Ci pomóc:

Najem okazjonalny – wszystko o bezpiecznym wynajmowaniu mieszkania

Czy Nowy Polski Ład zabije wynajem mieszkań?

5 powodów dlaczego podatek od pustostanów to bardzo zły pomysł

Okna trzyszybowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć.

Wynajem mieszkań – jak zacząć od zera.

Jak zweryfikować najemcę? Poradnik + 2 BONUSY.

Czy kupno mieszkania na wynajem w 2022 się opłaca?

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Koniecznie się nim podzielcie w komentarzach! Taka wymiana opinie będzie pomocna i pouczająca.
Jeśli artykuł był dla Was pomocny przekażcie go znajomym lub podzielcie się nim na swoim Facebooku.

Ten post ma 9 komentarzy

 1. Ppp

  Co w takim razie zrobić, aby nie było zimno z rozszczelnionym oknem? To jest niemożliwe, aby mieszkanie się nie wychłodziło.

  1. Estate Insider

   Cześć Ppp,
   To prawda, gdy okno jest zbyt mocno rozszczelnione mieszkanie nieuchronnie się wychłodzi. Z tego powodu okna na początku obiegu powinny być rozszczelnione nieznacznie. Większość okiem ma możliwość ustawienia siły docisku skrzydła do ramy, a tym samym możemy sterować siłą nawiewu powietrza. Jeżeli zapewnimy odpowiedni, minimalny nawiew we wszystkich pokojach i salonach, to wsteczny ciąg kominowy powinien zostać odwrócony bez wychładzania mieszkania.
   Poza tym decydując się na montaż dobrej jakości nawiewników unikniemy wychładzania czy wiania z zewnątrz.

 2. Andrzej

  Fajny artykuł. Mnie zastanawia jedna rzecz. Skoro na klatce schodowej jest cieplej niż na zewnątrz, to może lepszym rozwiązaniem byłoby branie powietrza stamtąd niż rozszczelnianie okien?
  Pozdrawiam

  1. Estate Insider

   Cześć Andrzej,
   Miło mi to słyszeć 🙂
   Co do zasady na korytarzu i klatce schodowej może znajdować się zużyte powietrze z innych mieszkań, często zanieczyszczone zapachami z gotowania. Co do zasady byłbym ostrożny. W ostateczności można spróbować, pod warunkiem że klatka schodowa jest dobrze wentylowana i często wietrzona.

 3. Jakub

  Czy dobrze zrozumiałem, że jakikolwiek otwór w murowanym kominie wentylacyjnym (pod okap kuchenny) znajdujący się poniżej punktu do którego podłączony jest wyciąg również może wpływać negatywnie na ciąg komina i powodować cofanie się powietrza pomimo zamontowanych nawiewników? Pozdrawiam

 4. Jakub

  Cześć,
  czy dobrze zrozumiałem, że jakikolwiek otwór w murowanym kominie poniżej punktu podłączenia wyciągu kuchennego może mimo wszystko powodować ciąg wsteczny? Sytuacja wygląda tak że pionie poprowadzona jest rura przechodząca po posadzce przez komin wentylacyjny, natomiast punkt podpięcia wyciągu znajduje się około 2,5m powyżej. Skutkiem jest wianie z wentylacji oraz gniazdem umieszczonych w ścianie od pionu zimnym powietrzem pomimo zainstalowanych nawiewników.

  1. Estate Insider

   Cześć Jakub,

   Co do zasady nie powinno mieć znaczenia, jak jest rozwiązane połączenie z kominem. Zawsze liczymy wysokość komina od ujścia w mieszkaniu (kratki) do jego szczytu na zewnątrz budynku i nie ma znaczenia co jest po drodze. Jednak aż tak nietypowe rozwiązanie gdzie szyb musi się wznieść praktycznie o wysokość kondygnacji nie jest standardowe i może powodować tego typu usterkę. Przeciętne nawiewniki mogą nie dać sobie rady z dostarczeniem dostatecznej ilości powietrza aby skompensować ten problem.
   Ogólnie spróbuj ustalić (np. płomieniem zapalniczki) co się dzieje z powietrzem wtłoczonym przez wyciąg. Być może masz gdzieś w mieszkaniu/domu miejsce, gdzie z kolei wywiewa za dużo powietrza. Wówczas naprawa tego problemu będzie prostsza.
   Jakimś rozwiązaniem mogą być nakładki na komin zwiększające ciąg, ale przy dużej skali usterki ich działanie może być kosmetyczne.

 5. Dawid

  Fajny artykuł. Bardzo fajny 🙂

 6. Anna

  Mam ten problem w mieszkaniu do którego właśnie się wprowadziłam. Rozmawiałam z trzema kominiarzami, serwisantem okien i każdy mówi „rozszczelnić okna”. Ale już nikt nie mówi jak to zrobic. W artykule czytam, że można wyciąć odrobinę uszczelki. Super, że podany jest w jaki sposób to zrobić. A póki co, to mam pytanie. A co z trybem zimowym i letnim okien. Jest przecież możliwość regulacji siły docisku okna do ramy. Czy to jest jakieś rozwiązanie?

Dodaj komentarz