You are currently viewing Tynk czy płyta karton gips – czym wykończyć ściany. [PMB-02]

Tynk czy płyta karton gips – czym wykończyć ściany. [PMB-02]

Po wzniesieniu ścian kolejnym elementem ich wykończenia jest ich otynkowanie. Jednak tynk nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Popularne są również płyty karton-gips, popularnie nazywane regipsami. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety i są przeznaczone do specyficznym rozwiązań. Które jest lepsze a które gorsze? Odpowiedź na to znajdziesz w tym artykule.
Poniżej znajdziesz porównanie które Tobie, jako inwestorowi pomoże dokonać najlepszego wyboru.
To jest drugi odcinek cyklu Przegląd Materiałów Budowlanych PMB. Jeśli przegapiłeś poprzedni, link znajdziesz poniżej.

Seria

#1 – Beton komórkowy czy pustak ceramiczny – co wybrać? [PMB-01]
#2 – Tynk czy płyta karton gips – czym wykończyć ściany. [PMB-02]

Zalety płyt karton-gips (regips)

Kluczową zaletą płyt GK jest szybkość wykańczania. Montaż płyt jest dużo szybszy niż proces tynkowania, ponieważ ogranicza się do przyklejenia płyt do ściany oraz uzbrojenia i zaszpachlowania spoin. Porządny i dokładny tynkarz i tak pokryje całe płyty cienką warstwą gładzi, ale nawet wtedy całość trwa dużo krócej niż tynkowanie. (Szpachlowanie całości płyt jaje bardziej jednolity efekt i ułatwia malowanie.)

Wykańczanie ścian płytami karton gips ma też tę zaletę, że jest w stanie skorygować błędy powstałe na etapie stawiania ścian. Tak więc możesz z łatwością ukryć wszystkie niedociągnięcia. Ma to szczególne znaczenie w czasie remontu mieszkań w bloku z wielkiej płyty. W tego typu budownictwie praktycznie nic nie trzyma pionu ani poziomu, tak więc bardzo niskim kosztem możesz doprowadzić pomieszczenie do stanu deweloperskiego.

Co do wielkiej płyty zaleta jest jeszcze jedna – w większości budynków jest zakaz frezowania kanałów pod instalację elektryczną ze względu na płytko przebiegające zbrojenie. Jeśli przewidujesz remont elektryki użycie płyt GK będzie obowiązkowe.

Na koniec dodam, że wykańczanie rigipsami jest dużo prostsze niż tynkowanie. Z tego powodu można zatrudnić mniej doświadczonego tynkarza lub, jeśli czujesz się na siłach, zrobić to samodzielnie.

Wady płyt karton-gips

Chyba najczęściej poruszaną wadą stosowania płyt karton gips jest ich grubość. Najpopularniejsze płyty mają 12,5 mm grubości. uwzględniając warstwę kleju lub konieczność wyrównania nierówności tracimy nawet 15 – 20 mm na ścianę. Jeśli stosujemy taki sposób wykończenia możemy stracić nawet kilka centymetrów przestrzeni w każdym kierunku. A w małych pomieszczeniach, gdzie każdy cm kwadratowy jest na wagę złota ma to szczególne znaczenie.

Kolejną wadą regipsów jest niewątpliwie ich cena. Jeżeli nie mamy żadnych zadań specjalnych takich jak krzywe ściany etc., to położenie zwykłego tynku będzie miało dużo większy sens ekonomiczny.

Jeżeli płyty zostały nieumiejętnie przyklejone, mogą również wystąpić pustki między ścianą a regipsem. Takie kawitacje niosą ze sobą wiele niekorzystnych następstw, zaczynając na miejscowym wykruszaniu się gipsu podczas wiercenia w ścianie, aż po skraplanie się wilgoci w pustce (jeżeli jest to ściana zewnętrzna) kończąc.

Zalety tynku

Tynk jest najbardziej podstawową formą wykańczania ścian. W większości sytuacji, jeśli ściany są wykonane poprawnie, zgodnie ze sztuką będzie to zapewne najlepszy sposób. Jeśli są one proste wystarczy tylko jedna cienka warstwa, która daje dobrą, jednolitą strukturę, pozbawioną pustek czy wad.

Jednolita struktura tynku jest niewątpliwą zaletą podczas wykańczania ścian zewnętrznych. Brak pustek oznacza brak miejsc, w których w chłodne dni mogłaby skroplić się wilgoć powodując rozwój wilgoci i pleśni.

Jednorodność tynku zapewnia również brak pęknięć na łączeniach, tak jak jest to w przypadku płyt karton gips. Struktura jest równa i gładka, nierzadko uzbrojona siatką, więc nie będzie kruszyć się podczas pracy ścian. Jedyne szczeliny czy pęknięcia, jakie mogą się wówczas pojawić powstają na skutek bardzo intensywnej pracy fundamentów, np. podczas osiadania budynku.

Tynkowanie ścian jest też relatywnie tanie w porównaniu do pozostałych metod.

Wady tynku

Tynkowanie jest co do zasady procesem powolnym zwłaszcza, jeżeli z jakichś powodów warstwa tynku musi być gruba. Ponadto jest uzależniony od pogody – jeżeli jest deszczowo i wilgotnie to czas schnięcia świeżo otynkowanej ściany będzie bardzo długi, stopując kolejne etapy prac.

Dodatkowo, po docieraniu ściany może się okazać, że pojawią się doły, co bardzo psuje efekt estetyczny. Wtedy będą konieczne kolejne prace, w postaci gruntowania, szpachlowania i docierania.

Podsumowanie

Jak zawsze, na pytanie w stylu co jest lepsze nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jeśli chodzi o budowę i remont, to sam wyznaję zasadę rozwiązania skrojonego na miarę potrzeb. Przede wszystkim powinieneś być architektem swojego domu. Są miejsca, w których nie przeskoczysz pewnych rzeczy (jak kucie w wielkiej płycie). Myśl przede wszystkim o tym, że tynk jest czymś użytecznym, i nie musi dodawać prestiżu.

W tym wypadku mogę poradzić metodę najmniejszego wysiłku, który spełnia swój cel.

Bonus dla wytrwałych czytelników

Jeśli wynajem mieszkań jest Ci niestraszny, oraz nie masz zamiaru komukolwiek ustępować, to mam dla Ciebie prezent. Przygotowałem sprawdzony wzór umowy wraz z załącznikami, która stanowi dobre zabezpieczenie przed nieuczciwymi najemcami. Oczywiście taka umowa nie chroni Cię w 100%, ale stanowi pierwszą linię obrony poprzez jednoznaczne zapisy. Tak skonstruowana umowa będzie działała na Twoją korzyść w trakcie sporu z najemcą.

Możesz ją pobrać zupełnie za darmo zapisując się na poniższy newsletter. Otrzymasz wówczas wiadomość E-mail zawierającą wzory umowy i załączników.

Dodaj komentarz