You are currently viewing Rosnące stopy procentowe – jak zmniejszyć ratę kredytu

Rosnące stopy procentowe – jak zmniejszyć ratę kredytu

Rosnące stopy procentowe prowadzą do ubożenia społeczeństwa. To fakt, nad którym nie ma się co zastanawiać. Tracą nie tylko osoby z kredytem hipotecznym, ale również przedsiębiorcy. Dodatkowo sytuacji nie poprawia fakt, że kredyty hipoteczne w Polsce są przyznawane na łupieżczych warunkach, biorąc pod uwagę zmienność stopy procentowej. Taka sytuacja nie ma miejsca w Europie zachodniej. Taka sytuacja sprawia, że od obniżenie raty kredytu dla wielu gospodarstw domowych zależy być albo nie być.

Na chwilę obecną są dwie sensowne metody zmniejszenia raty kredytu. Pierwsza metoda jest prostsza, ale to ta druga w praktyce przynosi największy efekt. Nie zapominaj, że połączenie obu metod w wielu przypadkach może najbardziej zmniejszyć ratę Twojego kredytu hipotecznego.
O czym mowa?

Spis treści

 1. Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku
 2. Nadpłacanie kredytu hipotecznego
 3. Sztuczki, które mogą Ci pomóc walczyć z rosnącymi stopami procentowymi
 4. Podsumowanie
 5. Bonus dla wytrwałych czytelników

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku

Restrukturyzacja długu poprzez przeniesienie go do innego banku przyniesie najlepszy efekt w sytuacji, gdy marża na Twoim kredycie jest naprawdę wysoka. Jeśli zaciągnąłeś kredyt w okresie niskich stóp procentowych, to prowizja banku może sięgać nawet 3%.

W praktyce banki nie są skłonne aby renegocjować marżę w okresie kredytowania ale jest sposób, aby je do tego zmusić. Mowa tu o przeniesieniu długu do innego banku.

W takiej sytuacji bank może zareagować na dwa sposoby: spróbować negocjować, lub pozwolić na przeniesienie. W obu sytuacjach jesteś wygranym, ponieważ realnie możesz obniżyć swoje zobowiązanie o nawet kilka punktów procentowych, chociaż wartości 0,5 – 1 wydają się być bardziej realne. Tak czy inaczej oszczędność jest ogromna, gdyż przekłada się nawet na kilkaset tysięcy złotych które pozostaną w Twojej kieszeni.

Nadpłacanie kredytu hipotecznego

Nadpłacanie kredytu hipotecznego to najlepszy sposób na rosnące stopy procentowe. Na korzyść każdej nadpłaconej sumy działa fakt, że działa tu procent składany. Nawet niewielka kwota może obniżyć ostateczną kwotę do spłaty nawet o kilka tysięcy złotych.

Z tego właśnie powodu warto nadpłacać kredyt hipoteczny regularnie każdymi dostępnymi środkami, nawet jeśli miałoby być to 100 zł miesięcznie. Na początku efekt będzie niewielki, ale z każdą kolejną nadpłatą będzie działał tu efekt kuli śnieżnej a wysokość raty będzie topniała w oczach.

O skuteczności nadpłacania świadczy również niechęć banków. Praktycznie każdy spotkał się ze stwierdzeniami konsultantów bankowych, że dużo bardziej opłacają się produkty inwestycyjne.
A prawda jest taka, że nadpłacanie kredytu hipotecznego to najlepsza długoterminowa inwestycja o ujemnym ryzyku, oprocentowana na WIBOR + marżę i od której nie zapłacisz ani złotówki podatku Belki.

Sztuczki, które mogą Ci pomóc walczyć z rosnącymi stopami procentowymi

Przede wszystkim pamiętaj, że w sporze z bankiem nie jesteś sam. Jesteś konsumentem, czyli osobą chronioną przed nieuczciwymi praktykami przedsiębiorców. Dlatego możesz zgłosić się po pomoc do rzecznika praw konsumenta czy poprosić o darmową poradę prawną w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Dlatego jeśli bank stawia nierealne żądania podczas wypowiedzenia umowy lub jakikolwiek zapis umowy Cię niepokoi, masz możliwość bezproblemowego skonsultowania tego z ekspertem.

Nadpłacając kredyt warto również warto zastanowić się nad skorzystaniem ze wszelkich dostępnych przerw w spłacaniu kredytu, a które są oferowane przez rząd czy sam bank. Mam tu na myśli wszelkie wakacje kredytowe czy karencje. Wówczas zamiast płacić ratę, możesz ją nadpłacić spłacając tylko kapitał bez odsetek. Wykorzystanie kilkumiesięcznej przerwy w spłacie i wykorzystanie tych pieniędzy na nadpłatę sprawi, że Twój kredyt ruszy z kopyta a rata zauważalnie zmaleje.

Podsumowanie

Nie ukrywam, walka z kredytem hipotecznym jest trudna, zwłaszcza w okresie rosnących stóp procentowych. Jest to prawdopodobnie największe zobowiązanie zaciągane przez statystyczne gospodarstwo domowe.

Aby skutecznie walczyć przede wszystkim potrzeba wiedzy, dyscypliny i samozaparcia. Niestety nie ma tu drogi na skróty, jak w każdej kwestii finansowej. Jednak będąc dobrze przygotowanym, ze wsparciem merytorycznym jest to jak najbardziej możliwe.

Wpisy, które mogą Ci się spodobać:

Zarabianie na mieszkaniach i nieruchomościach w 2022 roku

Dochód pasywny a mieszkania na wynajem – wszystko co musisz o tym wiedzieć.

Umowa przedwstępna – jak zabezpieczyć transakcję kupna nieruchomości. + WZÓR

Jak skutecznie negocjować cenę nieruchomości – 5 najważniejszych metod.

Bonus dla wytrwałych czytelników

Jeśli wynajem mieszkań jest Ci niestraszny, oraz nie masz zamiaru komukolwiek ustępować, to mam dla Ciebie prezent. Przygotowałem sprawdzony wzór umowy wraz z załącznikami, która stanowi dobre zabezpieczenie przed nieuczciwymi najemcami. Oczywiście taka umowa nie chroni Cię w 100%, ale stanowi pierwszą linię obrony poprzez jednoznaczne zapisy. Tak skonstruowana umowa będzie działała na Twoją korzyść w trakcie sporu z najemcą.

Możesz ją pobrać zupełnie za darmo zapisując się na poniższy newsletter. Otrzymasz wówczas wiadomość E-mail zawierającą wzory umowy i załączników.

Ten post ma 2 komentarzy

 1. Michał

  Łatwo mówić o nadpłacie a ciężko zrobić. Ale chyba innej opcji nie ma.

  1. Estate Insider

   Cześć Michał. Nikt nie mówił, że walka z ogromnym zadłużeniem jest prosta. Nieruchomość to prawdopodobnie największe zobowiązanie finansowe leżące na statystycznym człowieku. Pamiętaj, że masz naprawdę wiele opcji w walce z zadłużeniem. Mądrze wykorzystane wakacje kredytowe czy okres karencji mogą bardzo pomóc pod warunkiem, że masz silną wolę i nie wydasz tych pieniędzy na konsumpcję. Oprócz tego w grę wchodzi renegocjacja zadłużenia czy przeniesienie kredytu. Jeśli wziąłeś kredyt w okresie 2020-2022 to prawdopodobnie płacisz historycznie jedną z największych marż kredytowych. Przeniesienie hipoteki do innego banku pozwoli Ci obniżyć oprocentowanie nawet o 2 punkty procentowe.
   W ostateczności możesz pokazać swoją umowę radcy prawnemu, może on znajdzie w niej coś, co Ci pomoże.

Dodaj komentarz