Chyba każdy człowiek chciałby zarabiać nawet gdy śpi, nie zależnie od tego czy pracuje od 8 do 16. Dla wielu osób te marzenia nigdy się nie ziszczą. Inni z kolei niestrudzenie szukają sposobu na dochód pasywny, a ich spojrzenie często kieruje się w stronę nieruchomości. Ale czy coś takiego jak dochód pasywny w ogóle istnieje? Czy nieruchomości zapewnią przyzwoity dochód bez konieczności pracowania? A na koniec dla wielu najważniejsza rzecz – czy trzeba być krezusem albo zadłużyć się, aby zacząć pasywnie zarabiać na wynajmie mieszkań?
Zapraszam do lektury!
Spis treści
- Czym właściwie jest dochód pasywny?
- Lepsza definicja dochodu pasywnego.
- Dochód pasywny a nieruchomości.
- Wynajem mieszkań – król dochodu pasywnego.
- Czy da się wynajmować bez dużego kapitału czy kredytu?
- BONUS
Czym właściwie jest dochód pasywny?
Zgodnie z definicją z Wikipedii, dochód pasywny oznacza dochód który uzyskujemy bez angażowania stałej pracy, a raz wykonane działanie przynosi efekty przez określony czas. Moim zdaniem jest to definicja nietrafiona, gdyż takiego dochodu pasywnego nie ma.
Dla nikogo nie jest tajemnicą, że każda inwestycja wymaga pewnych, regularnych nakładów pracy. Jeśli kupisz akcje dywidendowe to i tak regularnie będziesz musiał kontrolować stan spółek. Wynajmując mieszkanie będziesz miał całe mnóstwo spraw na głowie związanych z najemcami.
Lepsza definicja dochodu pasywnego
Z tego powodu chciałbym zaproponować lepszą, trafniejszą definicję dochodu pasywnego:
Dochód pasywny – dochód przynoszący stałe, długotrwałe zyski oraz angażujący takie nakłady pracy, który nie przeszkadzają w pracy etatowej ani nie zabiera całego czasu wolnego. Tak skonstruowany dochód zapewnia bezpieczeństwo finansowe i pozwala na cieszenie się życiem.
Nie uważasz, że taka definicja jest dużo lepsza? Przede wszystkim nie jest odrealniona. Jeśli ktoś mówi Ci, że możesz mieć dochód pasywny bez absolutnie żadnej pracy, to możesz być pewien że Cię okłamuje.
Mając tak skonstruowane wyjaśnienie z czystym sumieniem możemy przejść dalej.
Dochód pasywny a nieruchomości
Dla wielu osób nieruchomości stanową wręcz synonim dochodu pasywnego. I w gruncie rzeczy wiele jest w tym twierdzeniu słuszności, jednak nie zawsze to twierdzenie będzie prawdziwe. Osoba flipująca mieszkaniami nigdy nie powie, że posiada dochód pasywny – handel nieruchomościami to niezwykle ciężkie i pracochłonne zajęcie. W innej sytuacji będzie osoba, która nieruchomości posiada lub wynajmuje.
Oczywiście posiadanie nieruchomości nie jest stricte dochodem pasywnym, jednak przy trendach wzrostu cen może się okazać, że w momencie sprzedaży zarobiliśmy przyzwoitą kwotę. Podzieliwszy ten dochód przez ilość miesięcy okaże się, że samo posiadanie mieszkania czy działki wygenerowało potężny dochód miesięczny, którego wypłata została odroczona.
Ale dość tej dygresji.
Wynajem mieszkań – król dochodu pasywnego
Najem jest szeroko znanym, wręcz kanonicznym sposobem uzyskania dochodu pasywnego. Teoretycznie, umiejętnie prowadzony wymaga nakładów pracy tylko podczas zmiany najemców. Jeżeli mamy szczęście, będzie to raz na kilka lat. Najgorszy scenariusz przewiduje zmiany nawet kilka razy w roku. Ale nawet znalezienie najemcy kilka razy w roku to jest coś, co możemy podłączyć pod naszą definicję dochodu pasywnego.
O ile zarządzanie najmem jest relatywnie mało kłopotliwe, o tyle przygotowanie wszystkiego potrafi nastręczyć niezłego bólu głowy. Przede wszystkim musisz się zastanowić nad następującymi rzeczami:
- Czy kupujesz za gotówkę, czy na kredyt. A może refinansowanie?
- Skoro jesteśmy przy finansach, to czy dysponując gotówką bardziej opłaci Ci się kupić jedno mieszkanie, czy dwa z 50% wkładem własnym.
- Kto będzie Twoim idealnym najemcą a co za tym idzie – klientem.
- Skoro masz zdefiniowanego klienta, to gdzie warto kupić mieszkanie. Czy ta lokalizacja będzie równie dobra za 10 lat.
- Będziesz zarządzał najmem sam, czy weźmiesz do tego zewnętrzną firmę.
- Czy będziesz samodzielnie poszukiwał najemców, czy powierzysz to pośrednikowi.
- Jak rozliczać przychody z najmu – jako osoba prywatna czy na firmę?
Jak widzisz zagadnień jest dużo. Jeżeli podchodzisz do tego pierwszy raz (a zakładam, że tak jest), możesz mieć pewne problemy z tym związane. Z tego powodu koniecznym będzie zdobycie odpowiedniej wiedzy i przygotowanie planu działania.
Z tego też powodu chciałbym Ci polecić szereg moich artykułów edukacyjnych z cyklu inwestowania w nieruchomości, które dadzą Ci niezbędną wiedzę na start.
Czy wynajem mieszkań się opłaca?
Czy kupno mieszkania na wynajem w 2022 się opłaca?
Wynajem mieszkań – jak zacząć od zera.
Jak wybrać mieszkanie na wynajem. Poradnik.
Jak zweryfikować najemcę? Poradnik + 2 BONUSY.
Czy da się wynajmować bez dużego kapitału czy kredytu?
Oczywiście, że tak! Pozwala na to sposób, który uważam za najlepszy dostępny na rynku. Pozwala na osiągnięcie wręcz genialnych zysków przy śmiesznie niskich nakładach finansowych. Nie ukrywam, jakiś niewielki kapitał na początek musisz mieć, ale wiele rzeczy na początku będziesz w stanie nadrobić własną pracą.
Dla mnie jest to kwintesencja dochodu pasywnego – wymaga pieniędzy osiągalnych dla prawie każdego i odrobiny ciężkiej pracy. Polecam ją każdemu kto stawia pierwsze kroki w najmie i budowaniu dochodu pasywnego.
Zaciekawiony? Tą metodą jest podnajem. Polega ona na tym, że dzierżawisz od kogoś lokal, aby wynająć go innej osobie. Brzmi trywialnie prosto, ale gdzie jest haczyk? Otóż jest, i to ogromny. Otóż nikt nie będzie chciał od Ciebie wynająć mieszkania, jeżeli do ceny rynkowej dorzucisz swoją marżę. To byłoby bez sensu. Musisz poszukać okazji – mieszkania takiego, którego nikt by nie wynajął, a następnie odpowiednio je odświeżyć. Pamiętaj jednak, że nie możesz wydzierżawić rudery, ponieważ koszty Cię pochłoną.
Jeżeli chciałbyś spróbować swoich sił w podnajmie? Koniecznie sprawdź nasz kompleksowy poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez wszystkie niuanse i problemy. Gwarantuję Ci, że podążając za tymi instrukcjami pierwsze pasywnie zarobione pieniądze zobaczysz na swoim koncie nawet po 30 dniach!
Dowiedz się więcej o naszym poradniku: NAJEM WSPOMAGANY ™
Bonus dla wytrwałych czytelników
Jeśli wynajem mieszkań jest Ci niestraszny, oraz nie masz zamiaru komukolwiek ustępować, to mam dla Ciebie prezent. Przygotowałem sprawdzony wzór umowy wraz z załącznikami, która stanowi dobre zabezpieczenie przed nieuczciwymi najemcami. Oczywiście taka umowa nie chroni Cię w 100%, ale stanowi pierwszą linię obrony poprzez jednoznaczne zapisy. Tak skonstruowana umowa będzie działała na Twoją korzyść w trakcie sporu z najemcą.
Możesz ją pobrać zupełnie za darmo zapisując się na poniższy newsletter. Otrzymasz wówczas wiadomość E-mail zawierającą wzory umowy i załączników.