You are currently viewing Beton komórkowy czy pustak ceramiczny – co wybrać?

Beton komórkowy czy pustak ceramiczny – co wybrać?

Cegły od setek lat są podstawowym budulcem używanym przez cywilizację zachodnią. Możemy też śmiało założyć, że ten stan rzeczy nie zmieni się przez równie długi okres. Mimo tego forma i używany surowiec wielokrotnie ewoluowały. Obecnie na rynku możemy wybierać z szerokiej gamy produktów, takich jak beton komórkowy, pustak ceramiczny czy bloczki silikatowe. W tym wpisie porównam te dwa pierwsze z racji ich największej powszechności. Tak więc spróbujmy określić co jest lepsze – Beton komórkowy czy pustak ceramiczny lub jak ktoś woli – gazobeton czy porotherm.

W tym zestawieniu nie będę się kierował pustymi parametrami fizycznymi, ale wezmę na warsztat ich funkcjonalność i parametry, jakich będziemy codziennie doświadczać jako użytkownicy. Oba z podanych materiałów posiadają typowe właściwości, które sprawiają, że bardziej nadają się do jednych zastosowań, a do innych gorzej.

Beton komórkowy (gazobeton):

Beton komórkowy jest bardzo powszechnym, tanim i wdzięcznym w obróbce materiałem budowlanym. Powstaje na skutek wprowadzenia gazu do płynnej masy betonowej, która tężejąc doprowadza do powstania komórek (porów) w betonie. Dzięki temu zabiegowi nawet 80% gazobetonu stanowi powietrze. Na rynku dostępne są różne typy, które oznaczają gęstość bloczków. Najczęściej spotykane to do 300 do 800.

# Gdzie sprawdzi się gazobeton: beton komórkowy ma bardzo dobre właściwości nośne oraz jest ogniotrwały. Pozwala na budowę ścian nośnych relatywnie tanio i szybko. Bloczki są na tyle plastyczne, że można je bardzo łatwo ciąć i dopasowywać przy użyciu narzędzi ręcznych. Ich duże rozmiary ułatwiają pracę zapewniając proste i gładkie ściany. Wszelkie nierówności w poziomie można łatwo zetrzeć specjalnymi pacami ściernymi. Łatwość obróbki sprawia, że wiele defektów można usunąć nawet po związaniu zaprawy.

Jeżeli zależy nam na ponadprzeciętnej ogniotrwałości to beton komórkowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Poddawane wysokiej temperaturze nie palą się, nie pękają oraz nie wydzielają żadnych toksycznych związków.

Ponad to, gazobeton też jest niezwykle wygodny w wykańczaniu jak i użytkowaniu przez mieszkańców. Fakt, że bloczki nie mają dużych pustek jak pustak ceramiczny sprawia, że wiercenie w nich oraz instalacja kołków rozporowych nie sprawia większych problemów. Ich brak eliminuje możliwość skruszenia się ściany bloczka. Jednolita struktura bloczków sprawia, że bez większych przeszkód możemy wieszań na nich akcesoria domowe jak i wiszące meble.

# Słabe strony betonu komórkowego: beton komórkowy ze względu na swoją porowatą budowę bardzo łatwo chłonie wilgoć, co diametralnie zmienia jego właściwości. Z tego powodu wymaga dobrego izolowania przed środowiskiem zewnętrznym. Ponadto jest materiałem relatywnie kruchym. Kupując palety z bloczkami warto mieć na uwadze, że część z nich będzie uszkodzona. Mogą się one wówczas nie nadawać do wszystkich rozwiązań, chyba że utniesz uszkodzoną część. Warto mieć to na uwadze i powiększyć zamówienie o 3-5%.

Ze względu na swoją niską gęstość gazobeton ma fatalne właściwości akustyczne. (Z tego też powodu wiele nowo wybudowanych osiedli ma łatkę dość głośnych). Odradzam więc stosowanie go w miejscach, w których zależy nam na ciszy.

Tak więc gazobeton jest materiałem tanim i łatwym w obróbce. Cechy te sprawiają, że mimo swojej ponadprzeciętnej ogniotrwałości nie nadaje się za bardzo do ekstremalnych warunków.

Pustak ceramiczny (porotherm):

Pustaki ceramiczne są materiałem powstałym na skutek wypalania materiałów ceramicznych wraz z trocinami, które po spaleniu tworzą charakterystyczne pustki. Pustaki te mogą być dość drogie. Prawie wszystkie dostępne marki są zaopatrzone w system pióro-wpust który ułatwia wznoszenie konstrukcji.

# Gdzie sprawdzi się porotherm: pustak ceramiczny jest bardzo odpornym materiałem. Sprawdzi się nie tylko jako ściany nośne, ale również działowe. Swoim pustkom zawdzięcza bardzo dobrą izolację termiczną, często nie wymaga stosowania wygórowanego czy ponadprzeciętnego ocieplenia. Porotherm jest również odporny na działanie wilgoci. Nie nasiąka i nie poddaje się tak łatwo warunkom atmosferycznym jak beton komórkowy.

Pustaki ceramiczne stanowią też doskonałą izolację akustyczną dzięki swojej wysokiej gęstości. Świetnie więc sprawdzą się w głośnym otoczeniu lub jako ściany działowe oddzielające nas od głośnych pomieszczeń, np oddzielając sypialnię od salonu.

# Słabe strony pustaków ceramicznych: porotherm jest niestety materiałem dość kosztownym. Budowa może być znacznie droższa niż w przypadku użycia gazobetonu. Ponadto jest dość kruchy, a uszkodzenia łatwo dyskwalifikują cały bloczek z użycia. Również podczas wznoszenia ścian trzeba poświęcić dużą uwagę dokładności konstrukcji. Ceramiki nie będziemy w stanie tak łatwo zeszlifować jak betonu komórkowego.

Osobom którym zależy na znacznym zabezpieczeniu przeciwogniowym odradzałbym używania pustaków ceramicznych. Są mało odporne, a poddane dużej temperaturze z łatwością pękają i kruszą się.

Poza tym porotherm jest bardzo trudny w użytkowaniu i wykańczaniu. Może się zdarzyć, że wywiercony otwór spowoduje skruszenie się bloczka, a co za tym idzie zamontowanie czegoś w tym miejscu staje się niemożliwe. Wada ta potrafi bardzo utrudnić prace wykończeniowe.

Beton komórkowy czy pustak ceramiczny – to zależy.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze – beton komórkowy czy pustak ceramiczny. Każde rozwiązanie powinno być dobrze przemyślane i dopasowane do indywidualnych preferencji. Jeśli masz ograniczony budżet i nie przeszkadza Ci dodatkowa praca, być może gazobeton będzie lepszym rozwiązaniem. Mimo większych nakładów pracy związanej z izolacją i ocieplaniem jest rozwiązaniem tanim i przystępnym. Z kolei chcąc porotherm jest kosztowny, ale jego wysoka termoizolacja i komfort jaki zapewnia mogą w perspektywie kilku lat zwrócić się z nawiązką.

Oto inne artykuły, które mogą Ci pomóc:

Wpis hipoteki do Księgi Wieczystej – jak przyspieszyć + WZÓR

Taksa notarialna – jak nie przepłacić?

Wynajem mieszkań – jak zacząć od zera.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Koniecznie się nim podzielcie w komentarzach! Taka wymiana opinie będzie pomocna i pouczająca.
Jeśli artykuł był dla Was pomocny przekażcie go znajomym lub podzielcie się nim na swoim Facebooku.

Dodaj komentarz