You are currently viewing Taksa notarialna – jak nie przepłacić?
fot. arch. PAP/Tytus Żmijewski

Taksa notarialna – jak nie przepłacić?

Kupno mieszkania, działki, darowizna czy spisanie testamentu – te rzeczy łączy jedna, konieczna opłata: taksa notarialna. Co prawda jej maksymalną wysokość reguluje ustawa (dostępna tu), ale notariusze mogą konkurować ze sobą cenami aby przyciągnąć zainteresowanych. Różnice pomiędzy kancelariami mogą wynosić nawet 60%! Sprawdź jak nie przepłacić!

4 sposoby na niższą taksę notarialną

#1 Znaj swoje prawa. Ten punkt zasługuje na pierwsze miejsce z wiadomego powodu. Jeśli Ty jesteś stroną kupującą, to zazwyczaj musisz pokryć taksę notarialną. A jeśli Ty płacisz, to po Twojej stronie jest wybór notariusza, u którego będzie miało to miejsce. Nie daj się naciągnąć na wybór sprzedającego. Jeśli ten zajmuje się sprzedażą nieruchomości zawodowo, będzie kierował Cię do kancelarii z którą ma podpisaną umowę. Taki układ nie musi być dla Ciebie korzystny.

#2 Sprawdzaj ceny i kontroluj. Nierzadko sprzedający lub deweloperzy proponują kancelarię notarialną, kusząc kupujących wynegocjowanymi zniżkami. W praktyce należy zawsze skontrolować, jak proponowana cena ma się do standardów rynkowych. Warto zaproponowaną cenę porównać z ofertami innych kancelarii. Kancelarie proponowane przez deweloperów lub fliperów nie zawsze mają korzystne dla kupującego stawki. Inną sprawą jest, gdy strony dzielą opłaty pomiędzy siebie, jak niekiedy robią deweloperzy. Tak czy inaczej, zawsze sprawdź ceny konkurencyjnych notariuszy.

#3 Porównuj ceny i negocjuj. Różne kancelarie notarialne oferują różne ceny usług. Pamiętaj, że ustawa określa jedynie maksymalną wartość opłat. Kancelarie aby pozostawać konkurencyjne rywalizują ze sobą cenami. Warto więc zadzwonić do kilku miejsc i dowiedzieć się jak kształtowałaby się taksa notarialna. Zawsze też możesz spróbować swoich sił w negocjacjach. Część notariuszy będzie gotowa odrobinę obniżyć opłaty. Ale pamiętaj, aby zrobić to możliwie najwcześniej. Nikt nie da Ci upustu w dniu podpisywania dokumentów.

#4 Unikaj kosztownych lokalizacji. Wiele kancelarii ulokowanych w centrach miast, a co równie istotne w pobliżu sądów i urzędów. W tych miejscach możesz spodziewać się taksy w maksymalnej, dopuszczalnej przez ustawę kwocie. Polecam więc sprawdzenie ofert notariuszy z peryferiów – jakość usług nie odbiega od normy, co w połączeniu z relatywnie niższymi opłatami tworzy atrakcyjną ofertę.

Małe Case Study

W trakcie kupna ostatniej nieruchomości, trzy kancelarie w centrum Warszawy i na Mokotowie wyliczyły taksę w wysokości maksymalnej, podczas gdy notariusz z okolic Okęcia za tę samą transakcję pobierał kwotę o 2’000 zł niższą, co dawało oszczędność rzędu 65%. Ponadto otrzymałem bardzo przydatne porady i sugestie, w jaki sposób skutecznie złożyć wniosek o przyspieszony wpis hipoteki do Księgi Wieczystej.

Oto inne artykuły kupna mieszkania, które mogą Ci pomóc:

Wpis hipoteki do Księgi Wieczystej – jak przyspieszyć.

Rosnące stopy procentowe – wpływ na rynek

Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją zwiększyć.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Koniecznie się nim podzielcie w komentarzach! Taka wymiana opinie będzie pomocna i pouczająca.
Jeśli artykuł był dla Was pomocny przekażcie go znajomym lub podzielcie się nim na swoim Facebooku.

Dodaj komentarz