You are currently viewing Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją zwiększyć.

Zdolność kredytowa – od czego zależy i jak ją zwiększyć.

Wedle szacunków Związku Banków Polskich zakup około 60% nieruchomości mieszkalnych w Polsce wspierany jest kredytem hipotecznym. Biuro Informacji Kredytowej notuje również rekordy zapytań. Zdolność kredytowa, bo to od niej zależy czy otrzymamy kredyt hipoteczny, zależy od wielu, nie zawsze oczywistych czynników.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Nasz scoring kredytowy zależy od tego, co myślą o nas banki i wierzyciele. Tylko tyle i aż tyle. Za każdym razem, gdy podejmujemy jakieś zobowiązanie, banki odpytują BIK aby dowiedzieć się, jakie informacje o nas są tam zawarte. działa to również w drugą stronę – Gdy płacimy w terminie lub zalegamy z płatnościami, instytucje te wysyłają do biura informacji kredytowej stosowne informacje, aby ostrzec inne firmy przed nami. Co do zasady, wszystko zostanie odnotowane. Zarówno terminowe płatności, jak i opóźnienia. Pamiętaj, że największy wpływ na scoring BIK ma jakość zaciąganych kredytów. Co to znaczy? Największa uwaga, jest przykładana do tego, czy terminowo spłacasz zobowiązania. Nieterminowe płatności są tym, co zaszkodzi Ci najbardziej, więc musisz bardzo skrupulatnie tego pilnować.

Miej na uwadze, że scoring BIK nie jest jedynym czynnikiem który wpływa na to, czy otrzymasz kredyt hipoteczny. Bank przeanalizuje Twoje wyciągi z konta według swoich indywidualnych, nie zawsze jawnych wytycznych. Musisz więc się przygotować, aby zaprezentować się jako wzorowy kredytobiorca.

Jak podnieść swoją zdolność kredytową?

Jeśli chcesz zaciągnąć wysoki kredyt hipoteczny lub inwestycyjny, oczywistym jest, że musisz posiadać wysoką zdolność kredytową.

Poniżej znajdziesz zestaw kroków, które uwiarygodnią Cię w oczach banków podczas starania o kredyt hipoteczny:

Spłać zadłużenia – wszystkie formy kredytów skutecznie drenują zdolność kredytową. Powinieneś je jak najszybciej spłacić. Pamiętaj jednak, żeby dana pożyczka podniosła Twój scoring BIK musi być terminowo spłacana minimum 6 miesięcy.

Pozbądź się kart kredytowych – karty kredytowe są obecnie jedną z najdroższych form kredytu. Nie bez przyczyny więc banki rozdają je wręcz na lewo i prawo. Karty kredytowe mogą być naprawdę przydatne, jednak w większości przypadków stanowią zagrożenie finansów osobistych. Wiele osób popadło przez nie w długi. Wnioskując o kredyt, będziesz zmuszony poinformować bank o wszystkich Twoich kartach. Istotną kwestią jest też to, że pomniejszają realnie naszą zdolność kredytową, więc warto się ich pozbyć.

Kup tanią rzecz na raty – musisz mieć jednak na względzie, że zupełny brak historii kredytowej jest również niewskazany – istnieje mała szansa, że banki powierzą Ci dużą sumę, skoro nie wiedzą jak postępowałeś z niewielką pożyczką. Jak wspomniałem wcześniej, spłacając takie raty 6 miesięcy uzyskamy dobrą rekomendację BIK. Tu też nie ma powodu abyś przepłacał – szukaj rat 0%.

Zwiększaj swoje dochody – przychody mają kluczowe znaczenie podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny. To właśnie one grają pierwsze skrzypce przy wyliczaniu Twojej zdolności kredytowej, dlatego nie ma tu dużego pola do dyskusji – im więcej tym lepiej. W tym wypadku zostaniesz poproszony o dostarczenie zaświadczenia o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy. Mądrym posunięciem będzie wnioskowanie o kredyt w takim okresie, w którym Twoja premia okresowa wliczy się do zaświadczenia o zarobkach.

Poszlaki, które również mogą poprawić Twoją zdolność kredytową.

Poniższe informacje mają charakter poszlakowy – banki w różny sposób analizują wyciągi osób starających się o kredyt hipoteczny. Wiele osób twierdzi, że poniższe wytyczne ma znaczenie przy wyliczaniu zdolności. Niektórzy jednak są temu przeciwni. Tak czy inaczej, poniższe rady są dość proste do zastosowania, więc spróbować nie zaszkodzi.

Ograniczaj koszty stałe – wnioskując o kredyt hipoteczny praktycznie każdy bank poprosi Cię o określenie miesięcznych kosztów stałych. Dzieje się tak dlatego, że analityk musi wiedzieć jakie środki po zabezpieczeniu kosztów życia będziesz mógł przeznaczyć na ratę. Ponadto, konsultant poprosi Cię o przedstawienie wyciągów z kont za ostatnie 3 miesiące do analizy. Z tego powodu na czas przygotowań do wzięcia kredytu hipotecznego warto by było zrezygnować z obciążających abonamentów czy innych cyklicznych opłat.

Za „wstydliwe” rzeczy płać gotówką – każdy z nas ma swoje słabości. Jedni korzystają z używek, inni lubią hazard. Tak jak wspomniałem w poprzednim punkcie, analityk bankowy skrupulatnie przeanalizuje wyciągi z Twojego konta za ostatnie 3 miesiące. Bank odnotuje wszystkie wydatki poczynione na gry hazardowe, zakłady bukmacherskie, itp. i uwzględni je w swoich kalkulacjach. Jako, że banki nie przepadają za hazardzistami, opłacaj swoje nawyki gotówką aby ukryć je przed pracownikami banku. W tej kategorii prewencyjnie umieściłbym wszystkie nawyki lub zachcianki, które naznaczone są społeczną dezaprobatą (i pamiętaj, że tu nikt Cię nie ocenia. 🙂 To są Twoje prywatne sprawy o których nikt nie powinien wiedzieć ).

Jeśli dbasz o zdolność kredytową aby kupić mieszkanie na wynajem, koniecznie sprawdź ten poradnik, który pokazuje jak wybrać mieszkanie inwestycyjne.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Może pracownik banku podzielił się z Wami jakimiś sprawdzonymi informacjami? Koniecznie się nim podzielcie w komentarzach! Taka wymiana opinie będzie pomocna i pouczająca.
Jeśli artykuł był dla Was pomocny przekażcie go znajomym lub podzielcie się nim na swoim Facebooku.

Dodaj komentarz